Garou - neoficiální český web

Koncerty

Garou - velká show v malém klubu

Kanadský zpěvák Garou je hodně populární ve frankofonních zemích. V ostatních částech světa zatím moc známý není, ale hodlá to nejspíše velice rychle změnit. Při příležitosti vydání nové desky "Reviens" zavítal poprvé do Prahy a uspořádal zde takový představovací koncert, který se nakonec docela protáhl.

Poprvé jsem tohoto zpěváka zaregistroval prakticky omylem v jedné francouzské televizní show, kde zpíval s mojí oblíbenkyní Tinou Arenou velký hit Joe Cockera "Leave Your Hat On". Musím říct, že jeho hlas mě tenkrát dostal. Garou má hodně podobný hlas jako Joe Cocker a sám si to nejspíše uvědomuje, protože Cockerovy písničky patří do jeho stálého repertoáru. Tento Kanaďan se proslavil rolí Quasimoda v muzikálu "Notre-Dame de Paris", který se s velkým úspěchem hrál třeba Paříži, Montrealu nebo Bruselu a ve kterém vystupovaly takové hvězdy jako Tina Arena nebo Helene Segara, která taktéž patří k objevům této show. Po tomto úspěchu Garouova sláva rostla dále. Na svoje koncerty si ho zvaly takové veličiny, jakými bezesporu jsou Celine Dion nebo Bryan Adams. Za svoji kariéru vydal dvě, respektive tři alba. Na první "Seul" z roku 2000 navázal velice rychle živák "Seul Avec Vous" a k němu bylo vydáno i DVD se záznamem koncertu v pařížské Bercy. Poslední album "Reviens" vydal již vloni na sklonku roku a s ním si uvědomil, že mu je už frankofonní oblast malá a vydal se do světa nechat se objevit nefrancouzsky mluvícími posluchači. V rámci této "mise" zavítal i k nám do Prahy. Upřímně, mám takový pocit, že Garou už není moc zvyklý koncertovat v takovém malém prostoru, jakým je Lucerna Music Bar je. Myslím, že ani pořadatelé nepočítali s tím, že na něj přijde moc lidí. Přiznávám, do Lucerny jsem dorazil s menším zpožděním a měl jsem menší problémy dohlédnout na pódium, protože sál a obzvláště balkony byly doslova přecpané. Opravdu jsem takový zájem o tento koncert nečekal. Na druhou stranu ale musím říct, že z větší části obecenstva se ozývala plynná francouzština a hlavně díky této části publika měl koncert skvělou atmosféru. Samozřejmě největší zásluhu na tom měl sám hlavní aktér Garou a jeho doprovodná kapela, která se jaksi nevešla na pódium. Nicméně onu českou část publika si Garou získal velice rychle. On má k tomu totiž velké předpoklady. Představte si hlas Joe Cockera kombinovaný se vzhledem, vystupováním a rošťáctvím Robbieho Williamse. Myslím, že Garou je přesně ten typ zpěváka, při jehož zpěvu pociťuje něžnější část populace chvění ve slabinách a ani mužskou část nenechává chladným, i když trochu jiným způsobem.

České publikum si získal hlavně coververzemi jiných písniček, protože, co si budeme nalhávat, málokdo zná vůbec jeho hudbu, i když jsem si jist, že po tomto večeru se ledacos změní. "Leave Your Hat On" byla první z coververzí. Mám tuto písničku fakt rád a Garou ji zazpíval prostě perfektně. Do té doby si předehříval publikum písničkami z nové desky včetně titulní "Reviens". Musím napsat, že má naprosto úžasné charisma. Když zpívá, je ho najednou celý sál a výborně komunikuje s fanoušky. Těch sice v Lucerna Music Baru zpočátku moc nebylo, ale po pár písničkách si jich spousty získal. Střídavě zpíval francouzské a anglické písničky a jak se publikum dostávalo do varu, tím větší potlesk sklízel. Jak jsem napsal již výše, přivezl si relativně početnou doprovodnou skupinu, a proto mě poměrně dost překvapilo, že několikrát zasedl i on sám za klávesy. Trošku odbočím. Když jsem přišel do Lucerna Music Baru, měl jsem pocit, že jsem se dostal na nějaký VIP večírek. Támhle stál o stěnu opřený Dan Bárta, za chvíli se kolem mě protáhl Bohouš Josef a za okamžik na to vedle mě stála Lenka Filipová. A ne všichni z nich se přišli na Garoua jen podívat. Velkým překvapením bylo, když si po první sloce jedné písničky k sobě na pódium přizval Bohouše Josefa a doslova šok bylo, když se k nim při další připojil Dan Bárta, který jako vždy sklidil obrovské ovace. Závěrečný společný refrén zpívaný česky (!) byl už jen onou třešničkou na dortu. V těchto chvílích se už koncert blížil ke svému konci. Tedy alespoň k tomu původně plánovanému.

O finále celého koncertu se měla původně postarat jakási pocta r'n'b, tedy směs písniček, ve které zazněly takové hity jako "I Feel Good", "Everybody", "Shout" nebo "Sex Machine", což jsou vesměs skladby od Jamese Browna. Publikum se v těchto fázích výborně bavilo, a proto, když Garou chtěl odejít, nechtělo ho pustit a žádalo si další a další přídavky. Garou, nejspíš sám překvapený možná trošku nečekaným úspěchem, tedy přidával a přidával. Prvním kouskem byla Cockerova "With A Little Help From My Friends". Je poznat, že majitel jednoho z nejúžasnějších chrapláků na hudebním poli, je Garuovým velkým idolem. Poté se opět odebral do zákulisí, ale obecenstvo si ho vyžádalo zpět. Žádanou písničkou byla "Gitan", kterou po pořádném rokenrolu také publikum dostalo. Tahle cikánsky laděná písnička rozezpívala všechny, kteří ji znali, a postupně, tedy poté, co stačili oposlouchat francouzská slova, i zbývající diváky. Po ní přišlo ještě jedno překvapení. Opravdu neznám jméno zpěváka, který se v předposlední písničce přidal k hlavní hvězdě večera, ale tento mladík z Quebecu zpíval prakticky srovnatelně jako samotný Garou. To už se ale koncert chýlil k tomu skutečnému konci. Před poslední písničkou ještě Garou slíbil, že se k nám vrátí, což doufám, že dodrží, protože jeho koncert byl prostě skvělý. Předchozí čtvrtek jsem byl na Philu Collinsovi ve Vídni, který byl prostě nepřekonatelný, ale musím říct, že na tomto koncertu jsem se nebavil o moc hůř než na tom čtvrtečním. Snad jen jednu věc bych Garuovi vytknul. Relativně špatně jsem rozuměl, když si uváděl písničky, a měl jsem problémy rozeznat, zda mluví francouzsky nebo anglicky. Nejlíp jsem mu asi rozuměl, když mluvil česky, ale to nebylo moc často, takže jsem byl nakonec rád, že jsem nekývnul na rozhovor s ním. Jinak ale předvedl neskutečnou show, kterou Lucerna Music Bar zažila naposled snad s koncerty Candy Dulfer nebo Maceo Parkera. Abych se přiznal, zpočátku mě albové nahrávky Garoua tolik nelákaly, ale nyní po jeho koncertu si k nim určitě cestu najdu. Jestli je Garou na deskách dobrý alespoň z poloviny tak jako na koncertě, pak se jeho desky zařadí mezi mé nejoblíbenější tituly.
Setlist koncertu:
Passe Ta Route
Reviens
Leave Your Hat On
L'aveu
Violent
Georgia
The Letter
Seul
Belle Medley
Medley R&B
přídavky Garou, Lucerna Music Bar, Praha, 7.6.2004

Zdroj: musicserver.cz
Žádné komentáře